Doç. Dr. Sadullah Öztürk CERN Araştırmacısı Seçildi
25 Ekim 2019

25 Ekim 2019

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi ve Biyomedikal Elektronik Tasarım Uygulama ve Araştırma Merkezi (BETAM) Müdürü Doç. Dr. Sadullah Öztürk, CERN GEM Dedektör Grubuna araştırmacı olarak seçildi.

Biyomedikal Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi ve BETAM Müdürü Doç. Dr. Sadullah Öztürk, İsviçre’de bulunan CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) GEM (Gas Electron Multiplier) Dedektör Grubu araştırmacılarından biri oldu. Gaz dedektörlerinde yüklü parçacıklar, fotonlar, X ışınları ve nötronlar gibi iyonlaştırıcı radyasyonun konum tespiti için kanıtlanmış bir amplifikasyon tekniği olan GEM, yüksek amplifikasyon kazanımları ve düşük maliyetle performans elde edebilen her iki tarafta elektrotlarla kaplı, yoğun şekilde delinmiş polimer folyo içeren bir dedektördür.

CERN’de, BETAM’ın Horizon 2020 projesi ve dedektör temelli vizyonunu içeren bir sunum gerçekleştiren Doç. Dr. Sadullah Öztürk aynı zamanda “Erken Uyarı Sistemine Sahip Yangın Algılayıcı Tasarımı ve İmalatı” isimli TÜBİTAK projesi kapsamında UV band foton dedektörü geliştirilmesi için ortak çalışma zemini görüşmelerinde bulundu. Görüşmelerin yanı sıra BETAM ve GEM arasında dedektör sistemleri konulu fizik, elektrik-elektronik, malzeme ve yazılım bilim dallarında yüksek lisans ve doktora öğrencilerine laboratuvar imkânları sunulması noktasında da iş birliği anlaşması yapıldı.